Cibuľový vzor


Tento vzor vychádza zo znázornenia a spojenia štylizovaných rastlinných motívov na pozadí východoázijské filozofie, avšak s prispôsobením európskemu štýlu a jeho poňatiu. Takto ho poňal jeho tvorca v roku 1729 Johan Kretschmar, ktorý bol v tom čase jedným zo skupiny výtvarníkov prvej európskej porcelánky v Míšni.
A prečo práve cibuľový vzor? Jeho po celom svete zaužívaný názov vznikol úplne náhodne, a to mylným názorom, že granátové jabĺčka znázornené okrem iného na okraji tanierov boli pre niekoho, a to najmä aj kolegami Johana Kretschmara, posmešne nazývané niekým melóny, ale poväčšine cibuľou. A tak sa cibuľa rozšírila na "cibuľový vzor", hoci ju dekor vo svojom celom grafickom poňatí vôbec neznázorňuje a ani tento druh zeleniny nie je na výrobu "cibuláku" potrebný.
Napriek tomu je názov "Cibulák" symbolom a pojmom krehkej krásy, spojením užitočnosti a potešením ducha a predstaviteľom jedinečnosti a svetovosti. Nemá obdobu u žiadneho dekoru, ale aj tvaru, ktorý žije v popredí záujmu už necelých 300 rokov.  
Porcelán s cibuľovým vzorom vyrába a dodáva akciová spoločnosť od roku 1885 najprv s označením Meissen a od roku 1956 pod označením ZWIEBELMUSTER. Spoločnosť sa tak radí medzi štyroch svetových výrobcov, ktorí tak dodržiavajú tzv. podglazúrovú technológiu, po desiatky až stovky rokov.